stef.log

Ładne dymki podpowiedzi

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie ten temat i nie mogę go sobie ostatecznie poukładać: gdzie w zasadzie powinna przebiegać granica (jeżeli w ogóle) pomiędzy dokumentem (np. treścią strony internetową) a agentem użytkownika (np. interfejsem przeglądarki internetowej).

Na niektórych stronach można spotkać ładne dymki podpowiedzi, w których autor stara się przekazać jakiegoś rodzaju informacje. Sęk w tym że standardowo np. przeglądarki dla określonych tagów przekazują informacje w ten czy inny sposób (ale niemal zawsze). Dopóki dzieje się to poza obszarem dokumentu to w zasadzie problemu nie ma. Jednak, gdy program w obszarze dokumentu przekazuje te same informacje co autor, to zaczyna to być aż nazbyt widoczne i niepożądane a czasem nawet śmieszne i denerwujące.

Niestety nie istnieje także żaden standardowy sposób dostępu do większości z tych funkcji; nie jest to arkusz stylów agenta ani nic podobnego i chyba nie istnieje sposób aby zablokować takie rzeczy na obszarze okna dokumentu. Jednocześnie pewne informacje (tytuł, adres, itp.) o dokumencie najwygodniej jest przekazać zaraz przy wskaźniku w formie podpowiedzi, zatem treścią. Jednocześnie informacje te muszą być przekazywane, choćby z powodów bezpieczeństwa i z tego względu (oraz kilku innych) nie można się w tym zdać na autorów.

Najlepiej gdyby sprawa została uporządkowana przez W3C a do tego czasu nie powinno się stosować takich upiększeń i udogodnień. Agent użytkownika i tak w jakiś sposób będzie przekazywał te informacje a niektórym może to przeszkadzać w odbiorze treści - nie uszczęśliwiajcie użytkowników na siłę (to błąd, chyba z kategorii tych najgorszych).

Ostatnia aktualizacja: https://www.splewako.com/log/20060119