stef.log

Czy ping brzmi jak salwa?

WhatWG w szkicu czegoś co być może kiedyś będzie HTML 5 zawarło atrybut ping dla odnośników. Niby nic wielkiego ale dla niektórych bardzo kontrowersyjnego z powodów bezpieczeństwa (de facto ma wysyłać powiadomienia jeżeli skorzystaliśmy z jakiegoś odnośnika), jednak po głębszym zastanowieniu jak najbardziej słusznego. Jest to propozycja posprzątania obecnego bajzlu przekierowań, ciasteczek, JS i innych wartościowych elementów obecnie wykorzystywanych nagminnie w sposób odmienny od ich pierwotnego przeznaczenia. Można wysnuć przypuszczenie, że mogłoby się to nawet przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa, a z pewnością ułatwi życie webmasterom. Jednak to dopiero szkic, którego losy są jedną wielką niewiadomą.

Ciekawe, że atrybut opisany w czymś, co może nigdy standardem się nie stać, został już uwzględniony w rozwojowej gałęzi Firefoksa, pojawiły się już także pierwsze wydania testowe uwzględniające tę zmianę. Dla mniej zorientowanych: ostatnie duże oficjalne wydanie Firefoksa miało miejsce 29 listopada zeszłego roku i było sponsorowane przez numerek 1.5.0.0, na jesieni powinien się ukazać Firefox 2.0 a rzeczy o których piszę, mają realną szansę oficjalnie ujrzeć światło dzienne dopiero w wersji 3.0 (zatem na wiosnę przyszłego roku). Jednocześnie należy przypomnieć że przejście takiego dajmy na to testu ACID2 jest planowane na (być może) również wersję 3.0.

Czyli, pomimo braku pełnej implementacji obecnych standardów, zaczynają być wprowadzane niestandardowe rozszerzenia (ponieważ chwilowo nazwać tego inaczej nie można), nie tylko ping ale i inne błyskotki. Sytuację podobną do obecnej już znamy, nawet gracze się nie bardzo zmienili, a jedynie pozamieniali miejscami. Oczywiście jest jeszcze dwóch graczy: nowy-stary i nowy-nowy jednak oni również biorą udział w pracach WhatWG

Ostatnia aktualizacja: https://www.splewako.com/log/20060120